Lilla Edets kommun - startsida

Tidigare års stipendiater och pristagare


1989 - Jörgen Stegardt, film

1990 - Emma Jonsson, dans

1991- Andrea Femrell, musik

1992 - Ann Algotsson, musik

1993 - Malin Stenhaug, dans

1994 - David Myrvold, måleri

1995 - Musikskolans blåsork, musik

1996 - Ann Ronnede, måleri

1997 - Andja Arnebäck, film

1998 - Peter Norberg, måleri

1999 - Rockgruppen Ablaze, musik

2000 - Erik Martinsson, musik

2001 - Linda Göransson, musik

2002 - Niclas och Patrik Rimmerfors, musik

2003 - Ilona Saura, musik

2004 - Lisa Martinsson, musik

2005 - Sara Martinsson, musik

2006 - Johanna Färjhage, måleri

2007 - Gert-Ove Eng, teater

2008 - Delat mellan John Ohlsson, kultur- och lokalhistoria och Juhani Hakopuro, musik

2009 - Rebecka Josefsson, musik

2010 - Hanna Nilhammer, musik

2011 - Malin Wassenius, musik

2012 - Delat mellan Joel Jansson,  musik och Anton Berneving, musik

2013 - Janina Hakopuro, musik

2014 - Tage Lindell, foto, film och webb och Birgitta Johansson, hembygdsarbete

2015 - Delat mellan Joel Jansson, musik, och Johan Åkesson, musik

2016 - Alfred Molin, musik

2017 - Narin Ammara, Sherin Ammara och Cedra Ammara, Youtube-stjärnor

2018 - Nicolas Lopez Fors, klassisk musik och körsång

2019 -

2020 - utgår



1978 - Martinssons orkester

1979 - Marie Eriksson

1980 - Ivan Edlund

1981 - Sven-Olof Olsson

1982 - Delat mellan Manfred Svennungsson och Nils Bensryd

1983 - Delat mellan Rolf Stensson och Bertil Hedin

1984 - Delat mellan Knut Larsson och Agnar Martinsson

1985 - Arne Nilsson och Lilla Edets musikförening

1986 - Rune Ekre

1987 - Delat mellan Axel Skoog och Barbro Svensson

1988 - Allan Åkesson

1989 - Delat mellan Enar Gustavsson och Jörgen Öhrn

1990 - Delat mellan Nils Ullholm och Olga Nilsson

1991- Jan Sjöberg

1992 - Delat mellan Leif Johansson och Ingemar Martinsson

1993 - Inge Olsson

1994 - Delat mellan Lilly Grönlund och Martin Poser

1995 - Delat mellan Knut Blomgren och Hjärtums Hembygdsförening

1996 - Lennart Karlsson

1997 - Solveig Ekdahl

1998 - Erland Edvardsson

1999 - Kören helt Sonika

2000 - Willy Persson

2001 - Ljuda os (Maritha Sparre, Tina Thorén och Stina Larsson)

2002 - Yngve Jonsson

2003 - Varfshistoriska föreningen i Göta Älvdalen

2004 - Hillevi Petersson

2005 - Göta Älvdalens Folkdanslag

2006 - Delat mellan Lilla Edets fotoklubb och dansinstruktören Malin Hennings

2007 - Delat mellan Arne Martinsson och Evert Johansson

2008 - Bertil "Berra" Holmgren

2009 - Björn Stensson

2010 - Ingemar Lollo Andersson

2011 - Fred Cadbro

2012 - Edet-gruppen

2013 - Lilla Edets Hembygdsförening

2014 - Joakim Persson, teater, och Karin Bergdahl och Marco Iaccarino, dans

2015 - Ljudaborgs kulturförening

2016 - Anna Lärk Ståhlberg

2017 - Hans Jacobsen, Anders Karlemo och Lennart Ollstig

2018 - Kjell Johansson


2019 -

2020 - Marie Jonasson Schmidt


2001 - Jenny Rydin

2002 - Joakim Johansson

2003 - Jenny Erlandsson

2004 - Marlene Aamodt
Ida Olofsson
2005 - Alexander Mellqvist

2006 - Madeleine Rydin

2007 - Niclas Olsson och Patrik Olsson

2008 - Felix Wulff

2009 - Jens Wängdahl

2010 - Felicia Magnusson

2011 - Linnea Johansson

2012 - Fanny Teibl och Jenny Stenberg

2013 - Olivia Svensson

2014 - Emil Johansson

2015 - Delat mellan Lucas Bolin och Mathilda Nordberg

2016 - Anton Berneving

2017 - Felicia Wangerås

2018 - Caitlin Holmblad och Teemu Juttula


2019 -

2020 - Utgår


2018 - Usha Deminger

2019 -


2020 - Monica Skoglund

Senast uppdaterad: 2020-06-24
Sidansvarig: Marlene Johansson
Banner - tyck till om vår verksamhet (klicka här)
Lilla Edets kommun - länk till startsida

Besöksadress: Järnvägsgatan 12, Lilla Edet  Postadress: 463 80 Lilla Edet
E-post: kommunen@lillaedet.se  Telefon: 0520-65 95 00 

www.lillaedet.se är Lilla Edets kommuns offentliga webbplats.  |  Om webbplatsen »   Om cookies »