Välkommen på störsläpp i Lilla Edet!

Under Västerhavsveckan kommer Miljöteknik i Väst, som arbetar inom projektet Störens återkomst, arrangera en offentlig utsättning av atlantstörar i älven. Allmänheten bjuds in till att bevittna utsättningen som är en del i arbetet med att försöka återintroducera denna fascinerande och mytomspunna fisk - som varit utdöd i över 100 år i Göta älv.

Stören är en mycket speciell fiskart som kan bli både stor och gammal. Historiska uppgifter antyder att arten kan bli 120-140 år gammal, mer än 500 cm lång och väga mer än 600 kg.
Under eventet medverkar Dan Calderon som är initiativtagare till projektet tillsammans med sina kollegor. De svarar gärna på frågor om stören och projektet.
Läs mer om projektet på Störens återkomst - vi återintroducerar atlantstören till Göta älv Länk till annan webbplats.
När: Söndag 3 augusti, kl. 10.00-12.00
Var: Fiskeklubben laxen, vid spånkajen (Källstigen)


Datum och tid:
Plats: Fiskeklubben laxen, vid spånkajen (Källstigen)
Arrangör: Swedish Sturgeon Conservation Society, Sveriges sportfiske och fiskevårdsförbund, Miljöteknik i väst, Göteborgs naturhistoriska museum, Göteborgs universitet, Havs- och vattenmyndigheten, Artdatabanken, SLU vilt fisk och miljö
Evenemanget är kostnadsfritt och ingen anmälan behövs.
Publicerad:
Senast uppdaterad: