Näringslivet står inför en stor generationsväxling med många ägarskiften under kommande år. Seminariet ”Generationsväxling eller ägarskifte i ditt företag – så funkar det!” vänder sig till dig som funderar på, eller vill börja planera för, ägarskifte och generationsväxling samt till dig som är intresserad av att köpa ett företag.
Företagarna, Svenskt Näringsliv, Almi och Västra Götalandsregionen välkomnar dig gemensamt att under en halvdag torsdag 31 mars lära dig mer om generationsväxling och ägarskifte. Seminariet är kostnadsfritt.
Möt Anders Ydstedt - entreprenör, rådgivare, författare och föredragshållare som har lång erfarenhet av ägar- och generationsskiften. Anders berättar om både den mentala och praktiska processen och vikten av att planera ett ägar- eller generationsskifte i god tid.
Almi informerar om finansieringsfrågor och hur företag kan värderas vid ett ägar- eller generationsskifte. Medverkar gör också företagare som genomfört ägar- eller generationsskiften och de delar med sig av sina bästa tips och lärdomar.
Under seminariet får du också möjlighet att träffa aktörer som hjälper säljare och köpare med ägarskiften och generationsväxling.
Varmt välkommen önskar Svenskt Näringsliv, Företagarna, Almi och Västra Götalandsregionen.
Anmäl dig senast 24 mars.
Besöksadress: Järnvägsgatan 12, Lilla Edet Postadress: 463 80 Lilla Edet
E-post: kommunen@lillaedet.se Telefon: 0520-65 95 00