Lilla Edets kommun - startsida

Tidigare års stipendiater och pristagare

Kulturstipendium


1989 - Jörgen Stegardt, film
1990 - Emma Jonsson, dans
1991- Andrea Femrell, musik
1992 - Ann Algotsson, musik
1993 - Malin Stenhaug, dans
1994 - David Myrvold, måleri
1995 - Musikskolans blåsork, musik
1996 - Ann Ronnede, måleri
1997 - Andja Arnebäck, film
1998 - Peter Norberg, måleri
1999 - Rockgruppen Ablaze, musik
2000 - Erik Martinsson, musik
2001 - Linda Göransson, musik
2002 - Niclas och Patrik Rimmerfors, musik
2003 - Ilona Saura, musik
2004 - Lisa Martinsson, musik
2005 - Sara Martinsson, musik
2006 - Johanna Färjhage, måleri
2007 - Gert-Ove Eng, teater
2008 - Delat mellan John Ohlsson, kultur- och lokalhistoria och Juhani Hakopuro, musik
2009 - Rebecka Josefsson, musik
2010 - Hanna Nilhammer, musik
2011 - Malin Wassenius, musik
2012 - Delat mellan Joel Jansson,  musik och Anton Berneving, musik
2013 - Janina Hakopuro, musik
2014 - Tage Lindell, foto, film och webb och Birgitta Johansson, hembygdsarbete
2015 - Delat mellan Joel Jansson, musik, och Johan Åkesson, musik
2016 - Alfred Molin, musik

Kulturpris


1978 - Martinssons orkester
1979 - Marie Eriksson
1980 - Ivan Edlund
1981 - Sven-Olof Olsson
1982 - Delat mellan Manfred Svennungsson och Nils Bensryd
1983 - Delat mellan Rolf Stensson och Bertil Hedin
1984 - Delat mellan Knut Larsson och Agnar Martinsson
1985 - Arne Nilsson och Lilla Edets musikförening
1986 - Rune Ekre
1987  - Delat mellan Axel Skoog och Barbro Svensson
1988 - Allan Åkesson
1989 - Delat mellan Enar Gustavsson och Jörgen Öhrn
1990 - Delat mellan Nils Ullholm och Olga Nilsson
1991- Jan Sjöberg
1992 - Delat mellan Leif Johansson och Ingemar Martinsson
1993 - Inge Olsson
1994 - Delat mellan Lilly Grönlund och Martin Poser
1995 - Delat mellan Knut Blomgren och Hjärtums Hembygdsförening
1996 - Lennart Karlsson
1997 - Solveig Ekdahl
1998 - Erland Edvardsson
1999 - Kören helt Sonika
2000 - Willy Persson
2001 - Ljuda os (Maritha Sparre, Tina Thorén och Stina Larsson)
2002 - Yngve Jonsson
2003 - Varfshistoriska föreningen i Göta Älvdalen
2004 - Hillevi Petersson
2005 - Göta Älvdalens Folkdanslag
2006 - Delat mellan Lilla Edets fotoklubb och dansinstruktören Malin Hennings
2007 - Delat mellan Arne Martinsson och Evert Johansson
2008 - Bertil "Berra" Holmgren
2009 - Björn Stensson
2010 - Ingemar Lollo Andersson
2011 - Fred Cadbro
2012 - Edet-gruppen
2013 - Lilla Edets Hembygdsförening
2014 - Joakim Persson, teater, och Karin Bergdahl och Marco Iaccarino, dans
2015 - Ljudaborgs kulturförening
2016 - Anna Lärk Ståhlberg

Ungdomspris


2001 - Jenny Rydin
2002 - Joakim Johansson
2003 - Jenny Erlandsson
2004 - Marlene Aamodt
             Ida Olofsson
2005 - Alexander Mellqvist
2006 - Madeleine Rydin
2007 - Niclas Olsson och Patrik Olsson
2008 - Felix Wulff
2009 - Jens Wängdahl
2010 - Felicia Magnusson
2011 - Linnea Johansson
2012 - Fanny Teibl och Jenny Stenberg
2013 - Olivia Svensson
2014 - Emil Johansson
2015 - Delat mellan Lucas Bolin och Mathilda Nordberg
2016 - Anton Berneving
Senast uppdaterad: 2016-12-30
Sidansvarig: Erica Suraiya
Banner - tyck till om vår verksamhet (klicka här)
Lilla Edets kommun - länk till startsida
Besöksadress: Järnvägsgatan 12, Lilla Edet  Postadress: 463 80 Lilla Edet
E-post: kommunen@lillaedet.se  Telefon: 0520-65 95 00  Telefax: 0520-65 74 20
www.lillaedet.se är Lilla Edets kommuns offentliga webbplats.  |  Om webbplatsen »   Om cookies »